Graf týždňa: Americký trh práce sa čoraz presvedčivejšie ochladzuje. Čo to bude znamenať pre ekonomiku?
Hoci americký pracovný trh je vo všeobecnosti robustný a miera nezamestnanosti je stále v blízkosti najnižších úrovní od konca 60. rokov minulého storočia, predsa len cítiť jeho určité chladnutie, keď sa dopyt a ponuka práce dostávajú do väčšej rovnováhy. V zásade ide o želateľný scenár vývoja, keď sa utlmia mzdové inflačné tlaky, čo by malo dať Fedu dostatok priestoru, aby po prestávke na svojich ostatných dvoch zasadnutiach neobnovil cyklus zvyšovania úrokových sadzieb. Dokáže však infláciou a vyššími úrokovými sadzbami skúšaný spotrebiteľ udržať americký HDP v raste?
Októbrový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce ukázal na čistý prírastok pracovných miest už 34. mesiac v rade. Medziročné tempo prírastkov však bolo najpomalšie od marca 2021. Súčasne sa spomaľuje medziročné tempo rastu hodinovej mzdy na najnižšiu dynamiku od júna 2021, no vo všeobecnosti ostáva stále pomerne vysoké nad štyrmi percentami. Spomaľovanie trhu práce sa pretavuje aj do nižšieho počtu novootvorených pracovných miest, ktoré sú už len mierne nad deväťmiliónovou métou, čo je rádovo len 1,5-násobok počtu ľudí aktívne hľadajúcich prácu. Miera nezamestnanosti sa odrazila z cyklického dna 3,4 percenta na jar (najnižšia úroveň od roku 1969) na 3,9 percenta v októbri. V minulosti však že odraz miery nezamestnanosti o 50 bázických bodov predznamenával začiatok recesie. Bude to tak aj teraz?
Môže to tak byť, no nemusí. Americká ekonomika síce vykazuje zvoľňovanie ekonomickej aktivity, no tá je vo všeobecnosti stále v pásme expanzie. Pravdepodobnosť recesie má skôr tendenciu klesať (teda scenár jemného zosadnutia ekonomiky je značne pravdepodobný), hoci niektoré recesné indikátory ako invertovaná výnosová krivka (a najmä začiatok jej „odinvertovávania“) sú výstražným ukazovákom. Rovnako ako fakt, že nadmerné kovidové úspory domácností sa vyčerpali, delikvencie na kreditných kartách prudko rastú a ich úročenie presahuje už 20 percent a rastie aj podiel splátky dlhu k disponibilnému príjmu.
Graf 1: Americká ekonomika tvorí pracovné miesta už 34. mesiac v rade
Graf 2: Čistý prírastok pracovných miest v USA sa spomaľuje
Graf 3: Medziročné tempo rastu pracovných miest v USA je najpomalšie od jari 2021
Graf 4: Tempo rastu amerických hodinových miezd sa zvoľňuje
Graf 5: Počet otvorených (neobsadených) pracovných miest klesá a je už „len“ 1,5-násobkom počtu nezamestnaných
Zdroj: Bloomberg, J&T BANKA
Graf 6: Miera nezamestnanosti sa odráža z cyklického dna
Graf 7: V minulosti znamenal odraz miery nezamestnanosti o 0,5 percenta príchod recesie
Graf 8: Ekonomická aktivita v USA meraná indexom PMI Composite sa po silných prvých troch kvartáloch zmierňuje, no ostáva v pásme expanzie nad 50-bodovou métou
Zdroj: Bloomberg
Graf 9: Pravdepodobnosť recesie v USA má tendenciu klesať (hoci je vo všeobecnosti stále zvýšená). Inak povedané, existujú solídne prospekty jemného zosadnutia.
Zdroj: Bloomberg
Graf 10: Zdvihnutým ukazovákom pre americkú ekonomiku je „odinvertovávanie“ výnosovej krivky, ktoré v minulosti znamenalo príchod recesie.
Graf 11: Miera úspor amerických domácností je pod dlhodobým priemerom a nadmerné kovidové úspory sú už minuté
Graf 12: Miera delikvencií na kreditných kartách je na vyše 30-ročných maximách
Graf 13: Miera úročenia kreditných kariet v USA presiahla 20 percent
Graf 14: Spotreba cez kreditné karty sa oslabuje
Graf 15: Americké domácnosti nie sú nadmerne zadlžené. Ostatný rast úrokových sadzieb by tak vo všeobecnosti mohli zvládnuť.