Spravodajstvo 21.02.2024 Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY

Graf týždňa: Absencia strachu na Wall Street

Nálada na americkom akciovom trhu je konštruktívna, ukazovatele stresu a paniky sú na ústupe a expozícia voči riziku rastie. Aj preto Wall Street pokračuje v prepisovaní historických maxím, hoci rely je len ťahaná úzkou skupinou veľkých technologických firiem, ktoré naďalej profitujú z veľkých očakávaní okolo umelej inteligencie. Neprekáža v tom ani ostatný odraz dlhopisových výnosov, keď sa americká ekonomika javí ako robustná a na ceste k jemnému zosadnutiu. Majú akcie priestor na ďalší rast napriek nadpriemerným valuáciám?

Wall Street bola aj v polovici februára v móde prepisovania historických maxím. Prítoky kapitálu do amerických akcií, špeciálne do technológií a komunikačných služieb sú vysoké a expozícia voči nim je najvyššia od konca roka 2021. Indikátory sentimentu sú na úrovniach chamtivosti, ukazovatele finančného stresu sú najnižšie za ostatné tri roky a index paniky najnižší od roku 2017. Fondoví manažéri ukazujú najväčšiu mieru optimizmu od začiatku sprísňovania menovej politiky Fedom na jar 2022, pričom finančné podmienky sú neintuitívne ešte viac uvoľnené ako pred dvomi rokmi. 

Strach takmer absentuje a medzi trhovými participantmi dominuje eufória, očakávania sú nastavené na dokonale perfektný scenár jemného zosadnutia americkej ekonomiky s uvoľňovaním menovej politiky „za rohom“, ako aj dynamického rastu biznisu okolo umelej inteligencie, ktorý je zatiaľ podporovaný robustnými kvartálnymi firemnými výsledkami a solídnymi výhľadmi.

Navyše odraz dlhopisových výnosov z decembrových miním americkým akciám zatiaľ neprekáža, keď boli zatienené robustnosťou lokálnej ekonomiky, ktorá nevykazuje zásadné spomaľovanie. Makrovývoj prekonáva očakávania a predstihové indikátory sa navyše začínajú (a to nielen v USA) zlepšovať. Zdá sa, že neutrálna úroková sadzba je vyššie, ako naznačujú modely, a teda menová politika nie je až tak príliš reštriktívna.

V takomto prostredí sú následne aj vyššie valuácie na čele s Big Tech firmami vnímané ako oprávnené. Rely sa môže preto predĺžiť, čo však nemení náš pohľad na to, že pomer rizika k výnosu nevnímame na Wall Street ako atraktívny. Špeciálne pri aktuálnej nízkej akciovej rizikovej prémii na dvojdekádnych minimách.

Zároveň treba zdôrazniť, že odmeňovanie chamtivosti vedúcej k samoľúbosti s poklesom ostražitosti a nadmerná expozícia voči riziku v minulosti veľakrát predchádzala korekciám. Štandardne je totiž odmeňovaný prístup „buy fear, sell greed“. Pripomíname však, že korekcie sa nedajú systematicky predpovedať a triafať. Jednoducho chceme len zdôrazniť, že nie je potrebné nechať sa uniesť a byť vzrušený súčasnými maximami, ale ani sa nechať rozhodiť či vykoľajiť poklesmi. 

Dodržať dlhodobý investičný horizont pri investovaní do akcií je základ. A potom je to už len, obrazne povedané, o pozorovaní, ako „schne farba a rastie tráva“ a ako sa akcie budú posúvať na nové maximá popretkávané určitými výkyvmi.

Graf 1: Úroveň stresu na finančných trhoch ustupuje

Graf 2: Americký index paniky je najnižší od roku 2017

Graf 3: Sentiment sa pohybuje na hranici extrémnej chamtivosti

Graf 4: ETF fond reagujúci na nepravdepodobné negatívne udalosti typu čiernej labute takmer vymazal svoju hodnotu

Graf 5: Alokácia správcov aktív voči americkým akciám je najvyššia od konca roka 2021

Graf 6: Expozícia portfólio manažérov voči technologickému sektoru je najvyššia od leta 2020

Graf 7: Finančné podmienky sú paradoxne viac uvoľnené ako pred začiatkom sprísňovania menovej politiky Fedom

Zdroj: Apollo Asset Managment

Graf 8: Optimizmus portfólio manažérov dosahuje dvojročné maximá

Graf 9: Wall Street je vysokokoncentrovaná v niekoľkých Big Tech firmách

Graf 10: Ocenenie Wall Street je nadpriemerné, špeciálne to platí o technologickom sektore

Graf 11: Akciová riziková prémia amerického trhu je nízka na multiročných minimách

Graf 12: Predstihový ukazovateľ americkej ekonomiky PMI Composite sa od jesene minulého roka pozvoľna zlepšuje

Graf 13: Goldman Sachs opäť posunul cieľovú úroveň indexu S&P 500 na koniec roka nahor, čo však predstavuje potenciálne zhodnotenie len o približne 4 percentá z aktuálnych úrovní. Pôvodná cieľová úroveň bola 4 700 bodov, neskôr sa posunula na 5 100 bodov a dnes dosahuje 5 200 bodov


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Nasledujúce články