Červené zakončenie mimoriadne slabého septembra
Americké akcie pokračovali v klesajúcej trajektórii, až dokráčali nielen k mesačnej, ale i ku kvartálnej strate. S tým, ako sa výnosy na amerických štátnych bondoch pohybujú v okolí 16-ročných maxím, investori postupne opúšťajú akciové pozície pre vyhliadky pokračovania monetárnej reštrikcie a dlhšieho obdobia vysokých úrokových sadzieb centrálnych bánk, ktoré bude mať pravdepodobne negatívny vplyv na reálnu ekonomiku a tým pádom aj ziskovosť firemného sektora. Úspešné obchodovanie má za sebou dolár, ktorý posilnil voči košu svetových mien takmer až na 10-mesačné maximá. Pod tlakom silného dolára a rastúcich výnosov na dlhopisoch sa zlato prepadá hlbšie pod 1 900-dolárovú hranicu na najnižšie úrovne od marca. V neochvejnom raste naopak pokračuje ropa, ktorej cena v prvej polovici týždňa vystúpila až na maximá z minuloročného novembra a v prípade Brentu sa priblížila na dostrel 100-dolárovej hranice. Komodita v závere týždňa nakoniec o časť svojich ziskov prišla, keďže sa z technického hľadiska nachádza po predchádzajúcom mohutnom náraste v pásme prekúpenosti.
Akciové trhy
Na trhu panuje v posledných dňoch ponurá nálada. Okrem obáv z prísnejšej menovej politiky centrálnych bánk do hry vstupujú aj ďalšie negatívne faktory, ktoré sa podpisujú na výrazných stratách hlavne amerických akcií. Pred začiatkom nového fiškálneho roku sa po polroku znovu objavili problémy s financovaním americkej vlády (tie sa však podarilo zažehnať a USA sa aspoň nateraz vyhli shutdownu). Zhoršujúcu kondíciu začínajú vykazovať spotrebitelia. Už len 20 percent najbohatších Američanov ešte úplne nevyčerpalo nadmerné úspory z čias covidu. Vonkajším rizikom sú rastúce problémy v čínskom realitnom sektore s možnými negatívnymi dôsledkami na čínsky hospodársky rast. Straty aspoň čiastočne dokázalo limitovať ustupovanie inflačných tlakov na oboch brehoch Atlantiku, ktoré spolu so slabším výkonom ekonomiky negujú potrebu pokračovania prísnej menovej reštrikcie. V USA hlavné indexy uzatvárali takto: S&P 500 -0,7 percenta, Dow Jones -1,3 percenta a Nasdaq Composite +0,1 percenta. Stratám sa nevyhli ani akcie v Európe, kde paneurópsky index STOXX Europe 600 odpísal 0,7 percenta, nemecký DAX stratil 1,1 percenta a britský FTSE 100 poklesol o rovné percento.
Dlhopisové trhy
Výnosy na amerických štátnych dlhopisoch skokovito rástli k multiročným maximám predovšetkým na dlhom konci výnosovej krivky, keď trh naďalej ťaží výhľad dlhšieho obdobia vysokých úrokových sadzieb. Jastrabie komentáre centrálnych bankárov z posledných dní naznačujúcich ešte jedno zvýšenie úrokových sadzieb do konca roka sa však už na kratšom konci výnosovej krivky príliš neprejavujú. 10-ročný výnos vzrástol o 14 bb na 4,57 percenta a nachádza sa najvyššie od finančnej krízy v roku 2007. Európske výnosy kopírovali vývoj v zámorí, no ich skokovitý nárast bol menej intenzívny. Nemecký 10-ročný dlhopis stúpol o 10 bb na 2,84 percenta.
Komoditné trhy
S ustupovaním inflačných tlakov v USA i eurozóne sa v hlbokej defenzíve drží zlato, ktorého cena sa i s prispením silnejšieho dolára a rastúcich výnosov na dlhopisoch prepadla o rovné štyri percentá tesne pod 1 850 dolárov. Cena ropy sa posúva nad 90-dolárovú hranicu, keď komodite nahrávajú vyhliadky „mäkkého“ pristátia americkej ekonomiky, ale i obavy na ponukovej strane trhu. Okrem toho, že svoju produkciu obmedzuje kartel OPEC a jeho spojenci s cieľom podporiť rast cien, novou hrozbou sa stáva možnosť, že zásoby ropy v USA v kľúčovom skladovacom uzle v Cushingu by mohli pred zimou klesnúť pod minimálnu prevádzkovú úroveň. Americká ľahká ropa WTI vzrástla o 0,8 percenta na 90,8 dolára za barel, severomorský benchmark Brent pridal 2,2 percenta na 95,3 dolára za barel.
Devízové trhy
Odklon investorov od rizika je jasne badateľný na pohybe dolára, ktorý zostáva preferovanou menou voči jenu, libre i euru, kde posilnil o 0,8 percenta až k hranici 1,05 EUR/USD a pohybuje sa najvyšších úrovniach v tomto roku.