Býci na Wall Street naďalej dominujú
Americké akciové trhy pokračovali v prepisovaní historických maxím, za čím stála kombinácia skvelých výsledkov hospodárenia veľkých technologických firiem za predchádzajúci kvartál a rastúce presvedčenia obchodníkov z jemného zosadnutia lokálnej ekonomiky, čo bolo potvrdzované aj zverejňovaním solídnych makrodát na čele s januárovým nonfarm payrolls reportom z trhu práce. Dlhopisové výnosy klesali napriek solídnemu makru a napriek upozorneniu šéfa Fedu Jeromea Powella, že uvoľnenie menovej politiky už v marci je nepravdepodobné. Prevážil faktor ustupujúcej inflácie, v prípade USA aj toho, že americká vláda neplánuje výrazne navyšovať emisie dlhu, a v prípade Európy slabosti ekonomiky. Lepšie perspektívy rastu americkej ekonomiky v porovnaní s eurozónou posúvali dolár ďalej na silnejšie úrovne. Zlato profitovalo z pádu amerických dlhopisových výnosov. Ropa výrazne strácala, pod čo sa podpísali najmä špekulácie o možnom prímerí medzi Hamásom a Izraelom.
Akciové trhy
Wall Street pokračovala v minulom týždni v prepisovaní historických maxím, keď rástla už 13. týždeň z ostatných štrnástich. A keďže americké akcie tvoria takmer 70 percent globálnej trhovej kapitalizácie, na nové rekordné úrovne sa prvýkrát od januára 2022 dostal aj globálny index vyspelých trhov MSCI World. Rast amerických búrz bol opäť ťahaný veľkými technologickými firmami, keď index „veľkolepej sedmičky“ Magnificient 7 pridal takmer päť percent, za čím stálo zverejnenie hospodárskych výsledkov za štvrtý kvartál 2023, ako aj výhľadov na nasledujúce obdobie od Mety, Amazonu a Microsoftu, pričom solídne boli aj čísla od Alphabetu a Apple. Trhy pritom naďalej hrali scenár jemného zosadnutia americkej ekonomiky, čo podporili aj zverejňované makrodáta na čele so super silným januárovým nonfarm payrolls reportom z lokálneho trhu práce. Plusom pre rely bol aj pokles dlhopisových výnosov a to napriek tomu, že šéf Fedu Jerome Powell naznačil po zasadnutí banky, že skoré, už marcové znižovanie základných sadzieb je nepravdepodobné a Fed bude preferovať rozvážny prístup k úpravám menovej politiky a bude ju uvoľňovať, až keď bude mať pevnú dôveru v smerovanie inflácie k dvojpercentnému cieľu. Bluechipsový európsky index STOXX 50, ako aj nemecký index DAX a francúzsky index CAC v minulom týždni takisto prepísali historické maximá, no zisky napokon neudržali, keď sa k slovu prihlásila skepsa okolo oživenia ekonomiky eurozóny, ako aj obavy zo slabého rastu čínskej ekonomiky (dôležitej európskej exportnej destinácie).
Dlhopisové trhy
Výnosy na dlhopisových trhoch v minulom týždni klesali, keď trhy jednoducho započítavali zvoľňovanie inflačných tlakov, čo by malo vytvoriť priestor na relatívne skorý začiatok znižovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami. Obchodníci v prípade amerických dlhopisov ignorovali aj opatrný slovník šéfa Fedu Jeromea Powella na tlačovej konferencii po zasadnutí Výboru pre operácie na voľnom trhu o tom, že uvoľňovanie menovej politiky už na marcovom mítingu je nepravdepodobné vzhľadom na to, že si nemyslí, že centrálna banka bude mať dostatočnú dôveru, že inflácia bude smerovať k dvojpercentnému cieľu. K poklesu úročenia prispelo aj vyhlásenie amerického ministerstva financií o tom, že neplánuje výrazne zvyšovať emisie dlhopisov v nasledujúcich kvartáloch. Desaťročný americký výnos sa preto obchodoval len tesne nad 3,8 percenta. Až v samotnom závere obchodného týždňa prišla korekcia a návrat nad 4,0-percentnú úroveň, za čím stálo zverejnenie výrazne väčšieho ako očakávaného čistého prírastku pracovných miest v USA za január podľa nonfarm payrolls reportu spolu s revidovaním údajov za predchádzajúce dva mesiace nahor pri silnom raste miezd. To obchodníkov predsa len sčasti presvedčilo, že Fed bude len pozvoľne uvoľňovať menovú politiku. Derivátový trh tak čaká už len približne 5,5 „cutov“ v nasledujúcich 12 mesiacoch, pričom na začiatku roka čakal až sedem. Nemecká „desiatka“ kopírovala vývoj v Spojených štátoch, keď v priebehu týždňa klesla z 2,30 percenta k 2,10 percenta, aby sa v piatok po nonfarm payrolls reporte odrazila k 2,25 percenta.
Komoditné trhy
Ropa stratila v minulom týždni približne sedem percent a klesla na trojtýždňové minimá, keď benchmark WTI zatváral pod 73 dolármi a severomorský Brent pod 78 dolármi. Komodita začala značne strácať najmä v druhej polovici týždňa, keď sa objavovali špekulácie, že by mohlo byť cez sprostredkovateľov dohodnuté prímerie medzi Hamásom a Izraelom. To by znamenalo zníženie geopolitického napätia na Blízkom východe a zrejme aj zlepšenie bezpečnostnej situácie v Červenom mori so zastavením útokov jemenských rebelov na obchodné lode Západu. K poklesu cien prispeli aj správy, že OPEC+ v januári znížil ťažbu o menej, ako sa predpokladalo. A to napriek tomu, že Líbya musela nedobrovoľne utlmiť ťažbu na ropnom poli Sharara pre nepokoje, čo však bolo kompenzované najmä rastom ťažby v Iraku, Nigérii a Gabone. Mínusom pre čierne zlato bola obnova obáv z pomalosti rastu čínskej ekonomiky a rast komerčných zásob amerických ropných produktov. Čiastočne tlačil cenu komodity nadol aj silnejší dolár na devízových trhoch a pokles očakávaní, že Fed by mohol začať uvoľňovať menovú politiku už na marcovom zasadnutí. V takomto prostredí išli skôr do úzadia zverejňované makrodáta z americkej ekonomiky, ktoré hovoria o jej lepšom ako očakávanom raste. Ropný trh nestihol reagovať ani na útoky amerického vojenského letectva na Sýriu, keďže tieto správy sa objavili až po skončení piatkového obchodovania.
Zlato si v minulom týždni polepšilo o vyše jedného percenta a končilo v okolí 2 040 dolárov, pričom miestami sa snažilo priblížiť až k historickým maximám nad 2 070 dolármi. Za rastom cien žltého kovu stál pokles dlhopisových výnosov, a to napriek tomu, že Fed po zasadnutí ústami jeho šéfa Jeromea Powella signalizoval, že začiatok zníženia menovej politiky už na marcovom mítingu je nepravdepodobný. Na dlhopisových trhoch sa zdá, že prevážilo oznámenie amerického ministerstva financií, že neplánuje výrazne navyšovať objemy emisií dlhopisov (teda ponukový faktor).
Devízové trhy
Euro sa voči doláru pohybovalo väčšinu uplynulého týždňa v relatívne úzkom pásme v okolí 108,5 dolárového centu s miernym sklonom k posilňovaniu. V stredu večer po zasadnutí Fedu a po tlačovej konferencii, na ktorej jeho šéf Jerome Powell tlmil očakávania trhov ohľadne skorého a rázneho uvoľňovania menovej politiky, síce dolár posilnil až pod 108 centov, no zisky si neudržal, keď americké dlhopisové výnosy klesali v reakcii na správy, že americké ministerstvo financií neplánuje výrazne navyšovať kvartálne emisie dlhu. V závere týždňa napriek tomu končil kurz EUR/USD tesne pod 108 centmi v reakcii na zverejnenie výrazne lepšej ako očakávanej tvorby pracovných miest v USA za január podľa nonfarm payrolls reportu. Išlo o ďalšie potvrdenie toho, že americká ekonomika dopovaná fiškálnymi stimulmi jemne pristáva, kým eurozóna už niekoľko kvartálov prakticky len stagnuje a v rukáve má len relatívne slabé oživenie v tomto roku.