Augustové medvedie hody
Finančné trhy držala na uzde nervozita pred júlovým inflačným reportom z americkej ekonomiky. Keď sa však ukázalo, že zrýchlenie inflácie nie je veľké a v podstate kopíruje odhady, nakoplo to aspoň v závere týždňa nákupný apetít investorov. Otázkou zostáva, či sa s relatívne priaznivým vývojom inflácie zlomí i doterajší negatívny augustový sentiment. Jedno z rizík je za nami, Fed sa stáva menšou hrozbou, keď sa posilňuje predpoklad ukončenia cyklu zvyšovania úrokových sadzieb a fundament firiem zostáva nemenný, pričom výsledková sezóna za druhý kvartál vyznieva priaznivo. Výnosy na štátnych dlhopisoch sa síce vydali vyššie, ale zraziť valuácie sa im zatiaľ príliš nedarí. Investori tak môžu byť o niečo pokojnejší a nesiahať toľko k vyberaniu naakumulovaných tohtoročných ziskov. Eurodolár bez výraznejšieho pohybu osciluje okolo hranice 1,1 EUR/USD, zatiaľ čo zlato sa vypredáva k 1 900-dolárovej hranici. Naopak, darí sa rope, ktorej cena sa pohybuje na tohtoročných maximách.
Akciové trhy
Obchodovanie na Wall Street ovládli medvedi a bolo slabé celý týždeň, ktorý bol zároveň druhým stratovým v poradí. Investori si museli poradiť so slabšími inflačnými dátami, ktoré potvrdili trend, že dezinflácia sa momentálne vyčerpala a ceny krátkodobo zrýchľujú. Protiváhou sa stali známky ochladzovania trhu práce i spotrebiteľská dôvera, ktorá síce dopadla podľa očakávaní, no zároveň ukázala na mierny ústup inflačných očakávaní ako v krátkom, tak i v dlhom období. Trh tak momentálne zvažuje možné ďalšie kroky Fedu. Ďalší hike sadzieb o štvrť percenta na najbližšom zasadnutí sa však zdá momentálne nepravdepodobný. Posilňujúci dolár a rastúce výnosy na dlhopisoch pôsobili negatívne predovšetkým na rastové tituly z technologického sektora, odkiaľ prebiehala rotácia do hodnotových titulov tradičnej ekonomiky reprezentovanej blue chips indexom Dow Jones. Ten ako jediný dokázal zakončiť v pluse o 0,6 percenta, zatiaľ čo širší index S&P 500 klesol o 0,3 percenta a technologický Nasdaq Composite prišiel dokonca až o 1,9 percenta. Stratové bolo i obchodovanie v Európe, kde hlavný paneurópsky index STOXX Europe 600 uzatváral na červenej nule, britský index FTSE 100 sa znížil o pol percenta a nemecký index DAX odpísal až 0,75 percenta.
Dlhopisové trhy
Vo vysokej volatilite prebiehalo obchodovanie na dlhopisovom trhu, kde sa výnosy intradenne pohybovali oboma smermi i o desatinu percenta. Nakoniec však zvíťazil pohyb nahor, keď s pretrvávajúcou zvýšenou infláciou prevážili obavy z možných ďalších krokov Fedu, a obchodovanie tiež ovplyvnil nízky záujem o najnovšiu aukciu amerických 30-ročných bondov, kde sa atraktivita snažila vyvolať aj rastom výnosov. Referenčný americký 10-ročný výnos nakoniec pridal 12 bb a uzatváral na 4,15, zatiaľ čo jeho nemecký konkurent s rovnakou splatnosťou poskočil o šesť bázických bodov na 2,62 percenta.
Komoditné trhy
Zlato sa pod tlakom silnejšieho dolára a rastúcich výnosov na dlhopisoch vypredávalo až k 1 900-dolárovej hranici. Žltý kov celkovo stratil 1,5 percenta a uzatváral na 1 914 dolároch za trójsku uncu. Ďalší úspešný týždeň má za sebou ropa, ktorá posilnená rastúcim dopytom v priebehu leta a letnej motoristickej sezóny na jednej strane a obmedzovaním produkcie zo straty kartelu OPEC+ na druhej strane prepisuje tohtoročné maximá. Americká ľahká ropa WTI vzrástla o 0,4 percenta na 83,2 dolára za barel a severomorský benchmark Brent pridal 0,7 percenta na 86,8 dolára za barel.
Devízové trhy
Zvýšená averzia voči riziku, priaznivejší úrokový diferenciál i prerušenie dezinflačného trendu v USA nahrávali americkému doláru, ktorý posilňoval voči širokej konkurencii. Na páre s eurom pridal pol percenta a uzatváral pod 110 centmi.