Americké akcie majú za sebou najlepší týždeň v tomto roku
Akciové trhy sa v ostatnom týždni dokázali vymaniť zo septembrového tlaku. Na trhu aktuálne panuje optimizmus pred budúcotýždňovým zasadnutím americkej centrálnej banky, od ktorej sa očakáva prvé zníženie úrokových sadzieb od marca 2022, keďže inflácia v USA sa spomaľuje k dvojpercentnému cieľu centrálnej banky. V umazávaní strát z predchádzajúceho obdobia hrali prím predovšetkým technológie a z nich polovodičový sektor. Darilo sa aj európskym akciám, ktoré podporila ECB, ktorá po lete opäť znížila svoje úrokové sadzby. Vyhliadky uvoľňovania menovej politiky centrálnych bánk tlačili nadol výnosy štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku. To v kombinácii so slabším dolárom vynieslo cenu zlata na nové historické maximá.
Akciové trhy
Americké akcie dokonali najlepší týždeň od minuloročného novembra, keď postupne rastú stávky, že by Fed mohol tento týždeň znížiť úrokové sadzby aj výraznejšie ako len o štandardného štvrť percenta. Nie sú s tým však spojené obavy, ale, naopak, rast akcií, ústup inflačných tlakov, chladnutie trhu práce a dôvera v hladké pristátie ekonomiky. Nákupný apetít investorov tak aktuálne poháňa kombinácia dobrej ekonomiky a rýchlej podpory Fedu, čo vynieslo americké akcie na dostrel svojich rekordných maxím z júla. Sumárne blue chips index Dow Jones vzrástol o 2,6 percenta, širší index S&P 500 pridal štyri percentá a technologický Nasdaq Composite až takmer šesť percent. Na rastovej vlne sa s podporou ECB, ktorá po druhýkrát v tomto roku znížila svoje úrokové sadzby, niesli i európske akcie. Paneurópsky index STOXX Europe 600 skončil v pluse 1,9 percenta a nemecký DAX pridal 2,2 percenta. Výraznejšie za nimi zaostával britský index FTSE 100, ktorý posilnil o 1,1 percenta.
Dlhopisové trhy
Uvoľňovanie menovej politiky centrálnych bánk vo svete tlačí nadol výnosy štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku. Americký 10-ročný benchmark poklesol o šesť bázických bodov na 3,65 percenta, jeho priamy nemecký konkurent ustúpil o dva bázické body na 2,15 percenta.
Komoditné trhy
Slabší dolár v kombinácii s klesajúcimi výnosmi na dlhopisoch v očakávaní uvoľňovania menovej politiky Fedu nahrával drahým kovom na čele so zlatom, ktoré posilnilo o 3,2 percenta a vystúpilo na nové rekordné maximum 2 577,7 dolára. Výpredaju sa v úvode týždňa nevyhla ropa, ktorá v prípade Brentu poklesla po prvýkrát od konca roku 2021 pod hranicu 70 dolárov za barel. Komodite škodili zhoršujúce sa vyhliadky globálnej ekonomiky, ako aj dopytu, a obavy z nadbytočných dodávok na svetové trhy, kde hrozí previs ponuky. Straty komodity však korigoval hurikán Francine, ktorý obmedzil produkciu v Mexickom zálive. Americká ľahká ropa WTI nakoniec uzavrela týždeň s 1,5-percentným ziskom na 68,6 dolára za barel, ropa Brent s 0,8-percentným ziskom uzatvárala na 71,6 dolára za barel.
Devízové trhy
I keď to s eurom väčšinu minulého týždňa nevyzeralo príliš povzbudivo, nakoniec dokázalo zakončiť voči doláru s nepatrným ziskom. Celkovo bola však volatilita relatívne utlmená a vzájomný kurz sa držal v pásme 110 až 111 centov. Za miernym oslabovaním spoločnej meny stálo spočiatku vyčkávanie na štvrtkové zasadnutie ECB, ktoré aj napriek zníženiu sadzieb vyznelo skôr jastrabím tónom, keďže šéfka ECB Christine Lagardová odmietla garantovať ďalšie znižovanie sadzieb do konca roka. To vrátilo euro do hry. Naopak, dolár naďalej dopláca na blížiace sa znižovanie úrokových sadzieb Fedom, keďže trh stále prehodnocuje, či predsa len nepristúpi k agresívnejšiemu zníženiu úrokových sadzieb ako o trhom očakávaného štvrť percenta.