Americké akcie konečne pokorili svoje historické maximá
Finančné trhy predviedli v minulom týždni veľmi zaujímavé a rozkolísané obchodovanie s úspešným koncom. Dominantným efektom na trhu bolo prehodnocovanie stávok na zmenu menovej politiky kľúčových západných centrálnych bánk v reakcii na solídne makrodáta ukazujúce robustnosť americkej ekonomiky so silným trhom práce a vyššou infláciou najmä v sektore služieb. Zároveň centrálni bankári z Fedu, ale i ECB vo viacerých vystúpeniach tlmili prílišný optimizmus ohľadom znižovania úrokových sadzieb hneď na začiatku jari, keď zdôrazňovali opatrný prístup a vystríhali pred predčasným začiatkom uvoľňovania menovej politiky, kým nebudú mať istotu, že inflačné tlaky sú pod kontrolou. To posiela nahor dlhopisové výnosy na oboch brehoch Atlantiku, čo spočiatku neprialo akciám, ktoré strácali naprieč všetkými sektormi s výnimkou technológií. Pokles akcií však bol relatívne limitovaný vďaka solídnemu štartu firemnej výsledkovej sezóny za štvrtý kvartál. Záver týždňa už následne patril býkom, ktorí vyniesli hlavný akciový index S&P 500 po 511 dňoch na nové historické maximum. Klesajúce šance na prvé „cutovanie“ úrokových sadzieb už v marci dodávali forsáž doláru, ktorý sa po celotýždňovom posilňovaní vyšplhal až k mesačným maximám voči košu hlavných svetových mien.
Akciové trhy
Index S&P 500 sa v minulom skrátenom týždni posunul na nové historické maximá, ktoré prepísal prvýkrát od 3. januára 2022. K ich prekonaniu mu v rozhodujúcej miere pomohli veľké technologické firmy, ktoré tlačia naďalej nahor veľké očakávania okolo umelej inteligencie. Preto na nových historických maximách zatváral aj index Nasdaq 100 a Magnificient 7. K rely prispieva aj rastúce presvedčenie trhových hráčov, že americká ekonomika jemne pristáva a je dostatočne robustná so silným trhom práce. V takomto prostredí býkom neprekážal ani fakt, že Fed zrejme začne znižovať úrokové sadzby až pred letom a nie už na jar, ako miestami naznačovali optimistické očakávania derivátového trhu. Celkovo blue chips index Dow Jones vzrástol o 0,7 percenta, širší index S&P 500 vzrástol o 1,2 percenta a technologický Nasdaq Composite sa posilnil o 2,3 percenta. Výrazne horšie na tom boli európske akcie, a to skrz odďaľovania uvoľňovania menovej politiky ECB z dôvodu rezistentnej inflácie. Sumárne sa paneurópsky Index STOXX Europe 600 oslabil o 1,6 percenta, britský benchmark FTSE 100 stratil 2,1 percenta a nemecký DAX odpísal 0,9 percenta.
Dlhopisové trhy
Dominantným efektom na dlhopisový trh boli klesajúce šance na marcové zníženie úrokových sadzieb Fedom. Trh síce stále vidí túto možnosť s nadpolovičnou pravdepodobnosťou, ale realita je už zrejme inde, čo naznačujú i prichádzajúce dáta, odolný trh práce, vyššia inflácia a v podstate i komentáre centrálnych bankárov. Výnosy v zámorí reagovali na tieto vyhliadky obnoveným rastom a referenčný 10-ročný výnos skokovito vzrástol o 18 bázických bodov nad 4,1 percenta. Európske výnosy kopírovali vývoj v zámorí, keď reagovali na slová prezidentky ECB Christine Lagardovej, ktorá sa pripojila k svojim kolegom v snahe tlmiť očakávania blížiaceho sa znižovania úrokových sadzieb v eurozóne, ktoré si vie predstaviť najskôr až v lete. Nemecký 10-ročný výnos tak poskočil o 16 bázických bodov nad 2,3 percenta.
Komoditné trhy
Odraz výnosov na dlhopisoch a silnejší dolár nepriali zlatu, ktoré za celý týždeň stratilo takmer percento a miestami testovalo hranicu 2 000 dolárov. Po volatilnom obchodovaní si mierne zisky pripísala ropa, k čomu prispel zlepšený odhad tohtoročného rastu globálneho dopytu po tejto komodite, pretrvávajúce napätie na Blízkom východe a minulotýždňový pokles komerčných zásob suroviny na americkom trhu. Americká ľahká ropa WTI pridala rovné percento a uzatvárala nad 73 dolármi za barel. Severomorská ropná zmes Brent vzrástla nepatrne o 0,3 percenta, a tak sa jej cena zastabilizovala nad 78 dolármi za barel.
Devízové trhy
Na devízovom trhu strácala spoločná mena euro, ktorá sa voči doláru oslabila o pol percenta zo 110 pod 109 centov. Zelenej bankovke nahrávali priaznivé makrodáta potvrdzujúce silu a robustnosť americkej ekonomiky. Trh tak skorigoval svoje očakávania, že by mal Fed pristúpiť k prvému zníženiu úrokových sadzieb už v marci. Straty eura však boli značne limitované, keďže sa aj európski bankári snažia tlmiť príliš optimistické vyhliadky investorov na uvoľňovanie menovej politiky v eurozóne.