Akcie vstupujú do najnepriaznivejšej časti roka v slabej kondícii
Minulotýždňové obchodovanie sa nieslo v znamení vyčkávania a následného vyberania akciových ziskov po jastrabom vyznení stredajšieho zasadnutia Fedu, keď sa investori obávajú dlhšieho obdobia vysokých úrokových sadzieb a ich možných negatívnych dosahov na reálnu ekonomiku. Negatívnym faktorom pre akcie sú i výnosy na amerických dlhopisoch, ktoré s vyhliadkami na pokračovanie reštriktívnej menovej politiky Fedu skokovito vzrástli až na maximá z roku 2007, čím dostávajú pod tlak predovšetkým rastové tituly z technologického sektora. Celá Wall Street sa aktuálne pohybuje na najnižších úrovniach od konca júna. Naopak, nadopovaný dolár posilnil až k polročným maximám voči košu svetových mien. Pod ťarchou vyšších výnosov na dlhopisoch a silnejšieho dolára sa zlato zosúva späť k 1 900-dolárovej hranici. Ropa sa po predchádzajúcom náraste konsoliduje v okolí 90-dolárovej hranice, keď jasne býčí trend na komodite narušili obavy z negatívnych dosahov pokračujúcej reštriktívnej menovej politiky centrálnych bánk na reálnu ekonomiku a tým pádom aj na dopyt po energii a palivách.
Akciové trhy
Uplynulý týždeň sa niesol jasne v znamení zasadnutia Fedu, ktorý ponechal úrokové sadzby bez zmeny, no jeho šéf Jerome Powell naznačil, že do konca roka môže prísť ešte jedno zvýšenie. I keď inflácia citeľne spomaľuje, centrálni bankári chcú i tak pribrzdiť ekonomiku, aby zaistili, aby sa inflácia dlhodobo a udržateľne vrátila k dvojpercentnému cieľu banky. Fed tak vo svojej aktualizovanej dot-plot projekcii vidí sadzby i na konci budúceho roka na úrovni okolo päť percent. Pripomenutie pokračovania menovej reštrikcie a pravdepodobne dlhšieho obdobia zvýšených úrokových sadzieb nielen v USA tak prinieslo na trh predajcov. Konkrétne v USA blue chips index Dow Jones stratil 1,9 percenta, širší index S&P 500 odpísal 2,9 percenta, čo bola jeho najhoršia výkonnosť od marca a technológie pod tlakom rastúcich výnosov na dlhopisoch stratili prostredníctvom indexu Nasdaq Composite až 3,6 percenta. Nedarilo sa ani akciám v Európe, kde paneurópsky index STOXX Europe 600 odpísal 1,9 percenta, britský FTSE 100 0,4 percenta a nemecký DAX až 2,1 percenta.
Dlhopisové trhy
Dlhšie výnosy amerických dlhopisov sa po stredajšom Fede indikujúcom dlhšie obdobie zvýšených úrokových sadzieb posúvajú masívne nahor a 10-ročný benchmark atakoval maximá od vypuknutia finančnej krízy na úrovni 4,5 percenta. Týždeň nakoniec uzavrel o 10 bb vyššie na 4,43 percenta. Výnosy dlhopisov v eurozóne podľa vzoru Ameriky taktiež solídne rástli. Nemecký 10-ročný výnos stúpol o šesť bb na 2,74 percenta.
Komoditné trhy
Zlato nakoniec uzatváralo rozpohybované obchodovanie bez výraznejšej zmeny na zelenej nule, bezpečne nad 1 900 dolármi, konkrétne stojí 1 925 dolárov za uncu. Ropa sa po predchádzajúcom náraste konsoliduje v okolí 90-dolárovej hranice, keď jasne býčí trend na komodite narušili obavy z negatívnych dosahov pokračujúcej reštriktívnej menovej politiky centrálnych bánk na reálnu ekonomiku a tým pádom aj na dopyt po energii a palivách. Americká ľahká ropa WTI stratila 0,8 percenta a uzatváral presne na 90 dolároch za barel. Severomorská ropná zmes Brent poklesla o 0,7 percenta na 93,3 dolára za barel.
Devízové trhy
V reakcii na jastrabie posolstvo Fedu naďalej posilňoval americký dolár, a to aj s podporou silných údajov z amerického trhu práce a priaznivejších indexov PMI, ktoré zdôraznili lepšie postavenie americkej ekonomiky v porovnaní s ostatnými poprednými ekonomikami sveta. Voči košu svetových mien sa americká mena vyšplhala až k polročným maximám. Voči euru dolár stagnoval na úrovni 1,065 EUR/USD.