Akcie sa odrazili, no obraz ostáva nezmenený
Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku sa v minulom týždni odrazili a korigovali predchádzajúci výrazný takmer 10-percentný pokles. Celkovo je však nálada na nich nervózna, pri raste dlhopisových výnosov, keď centrálne banky deklarovali ochotu pokračovať vo zvyšovaní sadzieb potenciálne až do reštriktívneho teritória v čase vädnutia globálneho ekonomického rastu a vysokej pravdepodobnosti pádu Európy do recesie pre energetickú krízu. To drží euro na 20-ročnom dne voči doláru a libru dokonca na 37-ročných minimách. Silný dolár a rast dlhopisových výnosov drží v šachu zlato okolo 1 700 dolárov. Ropa sa pohybuje okolo sedemmesačného dna s benchmarkom WTI okolo 85 dolárov a severomorským Brentom okolo 90 dolárov, keď sa komoditní obchodníci obávajú pomalého rastu svetovej ekonomiky, pričom Spojené štáty pokračujú rýchlym tempom v uvoľňovaní strategických ropných rezerv.
Akciové trhy
Hlavné svetové akciové trhy sa v ostatných dňoch odrazili nahor a korigovali straty z prelomu augusta a septembra, keď paneurópsky index STOXX 600 rástol o 1,1 percenta a široký americký index S&P 500 získal 3,7 percenta, no ich celkový obraz ostáva v zásade nezmenený. Prevažuje skôr nervozita a skepsa z toho, že centrálne banky budú pokračovať v uťahovaní menovopolitických oprát až do reštriktívneho teritória s cieľom spomalenia inflácie. To znamená, že nádej na jemné pristátie svetovej ekonomiky klesá. Vskutku, zverejňované makrodáta hovoria o pokračovaní spomaľovania ekonomickej aktivity, pričom v Európe je v plnom prúde energetická kríza, ktorú nemožno systémovo riešiť ani umelým zastropovaním cien ropy, plynu či elektriny.
Dlhopisové trhy
Silná odhodlanosť centrálnych bánk sprísňovať menovú politiku aj v čase zvoľňovania ekonomického rastu a vlastne technickej recesie v USA či vysoko pravdepodobného pádu do recesie v prípade eurozóny v dôsledku energetického ponukového šoku tlačí nahor výnosy štátnych dlhopisov. 10-ročný americký výnos sa posunul v minulom týždni nahor o 12 bázických bodov na 3,30 percenta, pričom 10-ročný „Nemec“ pochodoval k hladine 1,7 percenta. Kľúčové dlhopisové výnosy štátnych dlhopisov sa teda približujú k úrovniam júnových multiročných maxím, keď prioritou pre centrálne banky sa stáva skrotenie inflácie alebo aspoň zabránenie trvalému posunu inflačných očakávaní na vyššie úrovne. Vskutku, ECB v minulom týždni doručila podľa očakávaní hike o 75 bázických bodov (na 1,25 percenta), najvyššie zvýšenie sadzieb vo svojej histórii, a naznačila, že bude v uťahovaní menovopolitických oprát pokračovať ďalej. A trh čaká, že Fed na zasadnutí v druhej polovici septembra zvýši úrokové sadzby takisto o 75 bázických bodov (už tretíkrát po sebe o takýto krok) do pásma 3,00 – 3,25 percenta, keď šéf banky Jay Powell nedávno zopakoval svoj jastrabí slovník zo sympózia v Jackson Hole. Výnosy podnikových dlhopisov takisto pochodovali nahor, podobne ako týchto štátnych.
Komoditné trhy
Zlato sa v minulom týždni odrazilo, pripísalo zisky niečo vyše jedného percenta a vzdialilo sa od 1 700-dolárovej méty vďaka korekcii sily dolára, no celkovo ostáva v hlbokej defenzíve pri raste dlhopisových výnosov, ako aj posune odhadov konečných úrovní cyklu zvyšovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami smerom nahor. Ropa sa pohybuje okolo sedemmesačného dna s benchmarkom WTI okolo 85 dolárov a severomorským Brentom okolo 90 dolárov, keď sa komoditní obchodníci obávajú pomalého rastu svetovej ekonomiky, pričom Spojené štáty pokračujú rýchlym tempom v uvoľňovaní strategických ropných rezerv. Na druhej strane, OPEC+ jasne deklaroval ochotu znižovať ťažbu a môže byť len otázkou času, kedy sa tento faktor dostane viac do popredia, čo by mohlo posunúť ceny opäť na trojciferné úrovne. A to špeciálne, keď Západ presadí zastropovanie cien ruskej ropy, keďže Kremeľ avizoval, že krajinám, ktoré budú takýto strop vyžadovať, prestane dodávať komoditu.
Devízové trhy
Euro sa konsoliduje na 20-ročných minimách voči doláru okolo parity a libra dosiahla dokonca 37-ročné dno voči americkej mene, keď sa eurozóna ani Spojené kráľovstvo zrejme nevyhnú recesii koncom roka bez ohľadu na to, či budú mať počas zimy dostatok plynu, a bez ohľadu na to, či budú nejakým spôsobom zastropované ceny energií. Silu dolára podporuje aj fakt, že americká ekonomika je relatívne robustná s výrazne nižšími cenami energií v porovnaní s Európou, čo bude dávať Fedu viac priestoru na zvyšovanie úrokových sadzieb a dolár je navyše bezpečným prístavom v súčasnom prostredí zvýšenej rizikovej averzie. Inak povedané, zvyšovanie sadzieb ECB nebude mať veľký efekt na kurz spoločnej meny hospodárskej a menovej únie, keď jej silu v dohľadnej budúcnosti bude diktovať energetická kríza (a v dôsledku toho zrejme aj počasie).